baner strona glowna

Krzyz

STACJA X * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. HENRYKA

 Do znanych już dobrze nabożeństw, odprawianych w okresie Wielkiego Postu, dołącza w tym roku kolejne.

Pomysł proponowanego nabożeństwa pasyjnego – Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej we Wrocławiu – wzorowany jest na Drodze Jerozolimskiej, szlaku kościołów stacyjnych w Rzymie oraz praktykowanej już od kilku lat Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Projekt ten zakłada nawiedzanie przez wiernych 14 kościołów we Wrocławiu, przy czym każdy z nich jest miejscem do rozważenia jednej (kolejnej) stacji.

Początek tego modlitewnego szlaku wyznacza katedra wrocławska, gdzie będzie można zaopatrzyć się w specjalnie przygotowany „Przewodnik po XIV stacjach Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej”. Zawiera on: tabelę z zaznaczonymi w odpowiedniej kolejności świątyniami, adresy tych kościołów, teksty biblijne, nauczanie św. Jana Pawła II skierowane do Polaków, rozważania pasyjne oraz wybrane modlitwy. Dla ułatwienia dotarcia do poszczególnych świątyń, wpisane zostały także numery tramwajów i autobusów, z podanymi nazwami przystanków, znajdujących się w pobliżu danego kościoła. We wszystkich świątyniach, leżących na szlaku AMDK, znajduje się także okolicznościowa pieczątka.

https://play.google.com/store/apps/details?id=appamdkstermediaeu.wpapp&hl=en

Przewodnik jest dostępny również dla posiadaczy telefonów komórkowych z systemem Android i iOS. Aplikację będzie można pobrać poprzez skanowanie kodu QR przy I stacji AMDK (katedra), jak również w sklepie Google Play. Poprzez kod QR (lub wprowadzenie hasła) przy poszczególnych stacjach aktywować można kolejne rozważania.

Pielgrzymi mogą nawiedzać wskazane kościoły w małych grupach lub indywidualnie w wybranych przez siebie dniach Wielkiego Postu, czyli od Środy Popielcowej  do Wielkiej Soboty. Liczba odwiedzanych w danym dniu kościołów oraz czas rozważanych w nich stacji Drogi Krzyżowej zależy wyłącznie od możliwości każdego uczestnika AMDK. Czas modlitwy jest nieograniczony. Zalecana jest adoracja Pana Jezusa, zwłaszcza w tych kościołach, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Podczas nawiedzenia świątyni można także przewidzieć udział w Eucharystii lub/i skorzystać z sakramentu pokuty.

Podjęcie modlitw na szlaku AMDK nie wiąże się z żadnymi opłatami. W przedsionku katedry można jednak złożyć ofiarę dla pokrycia kosztów organizacyjnych (druk „Przewodnika”, opracowanie wersji elektronicznej, pieczątki, itp.). Z góry składamy serdeczne „Bóg zapłać!”.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by po niezbędnych adaptacjach nabożeństwa takie realizować również w innych miastach, w ramach dekanatów czy w wyznaczonym terenie, wykorzystując znajdujące się tam świątynie.

Bez względu na formy zewnętrzne, miejsce i czas oraz liczbę osób, biorących udział w nabożeństwie Via Crucis, chodzi zawsze o rozważanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Ta kontemplacja pozwala wiernym nie tylko wzruszać się i wspominać Wydarzenie, które zadecydowało o naszym zbawieniu, ale też odczytywać swoje miejsce przy Ukrzyżowanym z miłości dla nas Panu. Służą temu: odpowiednio dobrane modlitwy i pieśni, medytacje, obrazy, rzeźby, krajobraz, ale także skupienie, zmęczenie, wyrzeczenia, duch pokuty i zadośćuczynienia za popełnione grzechy.

 
http://amdk.stermedia.eu/lista-stacji/lista-stacji-archidiecezja-wroclawska/
STACJA I * KATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA
STACJA II * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BONIFACEGO
STACJA III * KOŚCIÓŁ PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
STACJA IV * KOŚCIÓŁ PW. NMP KRÓLOWEJ POLSKI (KLECINA)
STACJA V * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MAURYCEGO
STACJA VI * KOŚCIÓŁ PW. BOŻEGO CIAŁA
STACJA VII * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. STANISŁAWA, DOROTY I WACŁAWA
STACJA VIII * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA (SALEZJANIE)
STACJA IX * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ELŻBIETY (GARNIZONOWY)
STACJA X * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. HENRYKA
STACJA XI * KOŚCIÓŁ PW. ODKUPICIELA ŚWIATA (POLANKA)
STACJA XII * KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANTONIEGO (KARŁOWICE, OO. FRANCISZKANIE)
STACJA XIII *KOŚCIÓŁ PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ (BONIFRATRZY)
STACJA XIV * KOŚCIÓŁ PW. NMP NA PIASKU
Copyright © 2016-2018 Parafia pw. Św. Henryka we Wrocławiu. All Rights Reserved. Powered by Perucki.pl