baner strona glowna

kielich miniGrupa biblijno-modlitewna pod patronatem Wspólnoty Krwi Chrystusa przy parafii św. Henryka we Wrocławiu

„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”   Mt 18,20

Kim jesteśmy?

Jesteśmy jedną z grup Krajowej Wspólnoty Krwi Chrystusa, działających w charyzmacie Dzieła Krwi Chrystusa we Wrocławiu, podlegającemu Podregionowi Częstochowskiemu (jednemu z czterech w Polsce). Opiekę nad naszą świecką częścią Dzieła Krwi Chrystusa sprawują od początku XIX w. Księża Misjonarze Krwi Chrystusa. WKC stanowi jakby drugie ramię tego Dzieła, sięgając misją - Ewangelizacją, wszędzie tam, gdzie nie zawsze Misjonarze Duchowni są w stanie dotrzeć, starając się zjednoczyć to, co podzielone. Działamy ze świadomością jedności z Kościołem Lokalnym i Powszechnym, z Ojcem Św., wiedząc, że Krew Chrystusa jest ceną naszego odkupienia i godnością każdego człowieka.

Grupa Biblijno – Modlitewna przy parafii Św. Henryka istnieje już od kilku lat. Naszym założycielem był Ks. Marek Tyczyński, On też był naszym pierwszym Opiekunem. Członkowie Grupy spotykają się regularnie, w każdy wtorek po wieczornej Mszy Św., gromadząc się na wspólnej modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego. Gdy jest ku temu okazja uczestniczymy w rekolekcjach, dniach skupienia, odbywamy pielgrzymki do Miejsc Świętych, w tym do naszego duchowego centrum – do Częstochowy. Włączamy się też czynnie w życie parafii. W spotkaniach i w życiu codziennym stawiamy na jakość – autentyczność i wiarygodność – jednym słowem na Krew Chrystusa pojmowaną jako Miłość.

Nasza Duchowość

Eucharystia i adoracja Jezusa Cierpiącego, Przelewającego Krew, Ukrzyżowanego jest zasadą naszej formacji i działania, zasadą życia - ewangelizacji i misji. Dlatego przede wszystkim stawiamy na pełne - tj. świadome rzeczywistości Eucharystycznej - uczestnictwo we Mszy św., staramy się to robić także przed każdym wtorkowym spotkaniem, a w czwartek, wg możliwości, bierzemy udział w adoracji Jezusa Eucharystycznego. Naszymi Patronami są: św. Kasper del Bufalo, św. Maria de Mattias, św. Franciszek Ksawery, św. Katarzyna ze Sieny, oraz św. Józef.

Nasza duchowość to Szkoła Miłości – Szkoła Krwi Chrystusa. Jest to duchowość Eucharystii, całej Rzeczywistości, którą ona zawiera, jest to więc duchowość Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. O naszej Duchowości można dowiedzieć się więcej dzięki artykułom wywieszonym w gablocie, a także w czasopiśmie – dwumiesięczniku „Żyć Ewangelią” Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa o znamiennej nazwie POMOC, oraz na stronie internetowej Misjonarzy Krwi Chrystusa http://www.cpps.pl/

Jak wyglądają nasze spotkania?

Na spotkaniach – obok wspólnotowej modlitwy w duchowości Krwi Chrystusa – uczymy się słuchać tego, co mówi nasz Brat, Siostra, a przez ich doświadczenie – sam Jezus Chrystus. Uczymy się patrzeć na Bliźniego, na całą rzeczywistość miłosiernym spojrzeniem Jezusa. Rozważając Słowo Boże na najbliższą niedzielę wsłuchujemy się w to, co mówi Chrystus, oraz Duch Boży poprzez Ewangelię. Rozważamy, o czym jest Ewangelia (tło historyczno – religijne), dzielimy się tym, które Jej słowa najbardziej nas poruszyły i dlaczego. Tym sposobem przygotowujemy nasze serca i umysły na pełniejsze, dojrzalsze przeżycie nadchodzącego Dnia Pańskiego.

Nasza Modlitwa obejmuje przede wszystkim rzeczywistość naszej Rodziny Parafialnej, ale też Kościół Powszechny, miasto, kraj, świat, oraz nasze osobiste sprawy. Z rozważanej Ewangelii każdorazowo wybieramy fragment - Słowo Życia. W jego duchu staramy się przeżyć bieżący tydzień, pamiętając o nim w każdym momencie. Nie jest to łatwe, ale wiemy, że jest to dar i zadanie.

Codzienność jako duchowe zadanie

Wracając w tygodniu do perykopy i rozważając Ewangelię na każdy kolejny dzień uczymy się żyć i patrzeć na siebie, ludzi i świat poprzez Jej pryzmat, pogłębiamy nasze rozumienie Słowa Bożego, słuchamy co Bóg do nas mówi, jaka jest Jego Wola względem nas. Żyjąc Słowem Życia niesiemy Dobrą Nowinę wszędzie tam gdzie jesteśmy: w domu, pracy, na ulicy, w sklepie. Tym sposobem czas w tygodniu staje się okazją by zło dobrem zwyciężać, by jednoczyć, by kochać. Kultura, opanowanie, łagodność, uśmiech, otwartość, gotowość niesienia pomocy to umiejętności, które się tu przydają i których wypracowanie jest celem naszej formacji duchowej. Zasadniczą sprawą dla nas jest jednak głębokie uświadomienie sobie, że Jezus przelał Krew za każdego człowieka i ta Krew, Krzyż, cierpienie Jezusa jest miarą naszego zbawienia, oraz miarą godności każdego, również mnie samego. Mając tę świadomość, chcemy nieść pomoc – nie wyłączając nikogo. Szczególną troską i miłością otaczamy cierpiących i chorych, jako „Skarb Kościoła”. Wierzymy bowiem, że wszędzie tam, gdzie jest cierpienie w świecie, obecna jest mistycznie Krew Chrystusa – Naszego Zbawiciela.

Przyłącz się do nas!

Zapraszamy na nasze spotkania, które odbywają się w każdy wtorek miesiąca po wieczornej Mszy Świętej w salce na plebanii. Zachęcamy do uczestnictwa we wspólnej modlitwie i dzieleniu się Słowem Bożym!

Błogosławiona Krew Jezusowa - Na wieki błogosławiona!

Copyright © 2016-2023 Parafia pw. Św. Henryka we Wrocławiu. All Rights Reserved. Powered by Perucki.pl