baner strona glowna

komuniaEucharystia - źródło i szczyt całego życia chrześcijańskiego

„Zbawiciel nasz podczas Ostatniej Wieczerzy, tej nocy, kiedy został wydany, ustanowił eucharystyczną Ofiarę Ciała i Krwi swojej, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić Ofiarę Krzyża i tak umiłowanej Oblubienicy - Kościołowi powierzyć pamiątkę swej Męki i Zmartwychwstania: sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, ucztę paschalną, w której pożywamy Chrystusa” (KKK1323)

  

  

Przygotowanie do pierwszej Komunii Świętej

Spotkania dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii Świętej w I Niedziele miesiąca o godz. 10.00

Uroczystość odbywa się zwyczajowo każdego roku w 2 niedziela maja.

W tym roku odbędzie się 14.05.2023 o godz. 10.00

 

Kochani Rodzice!

Wasze dziecko przygotowuje się w tym roku szkolnym do przyjęcia sakramentów pokuty i Eucharystii. Jest to zdanie piękne i trudne zarazem, wymagajace zaangażowania i współpracy Waszej, katechetów i duszpasterzy. W gronie odpowiedzialnych za katechizację, zostaje przydzielone Wam, Rodzicom, specjalne miejsce. Jesteście pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci oraz pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci i pierwszymi głosicielami wiary, a Wasze działania są niezastąpione. Dobrze się składa, że w polskiej rodzinie, w tym wielkim wydarzeniu biorą udział także rodzice chrzestni i krewni, przez co jest to wielkie święto całej rodziny. Dlatego prosimy byście przeżyli dobrze czas, który daruje Wam Boża Opatrzność.

W tym przygotowaniu od Was, Rodziców, Chrzestnych, Dziadków, pierwszych katechetów, tak wiele zależy. Wy jesteście świadkami Chrystusa, Wy jesteście świadkami tego świata, do którego prowadzicie Wasze dzieci. Dlatego najpierw trzeba nam sie skupić na odnowie życia modlitewnego, na pogłebianiu uczestnictwa w Eucharystii. Tego bowiem domaga się autentyczne życie z Chrystusem, którego przyjmujemy w Komunii świętej i do którego chcecie prowadzić wasze dzieci. Wasza działalność katechetyczna, w pierwszym etapie życia dzieci wyraża się w tworzeniu atmosfery miłosci i wiary wobec nich, przez co uświadamiają sobie one bliskość Jezusa.

Następnym etapem katechizacji jest wyjaśnienie religijnego sensu świąt kościelnych lub rodzinnych oraz komentowanie katechezy, którą dzieci otrzymują w szkole lub innych miejscach katechizacji. Wsród korzyści płynacych z przekazu katechezy w rodzinach, warto podkreślić przebudzenie zmysłu religijnego u dzieci, pierwsze kroki w modlitwie, wychowanie sumienia i formację do miłości. Wsród zalet katechezy rodzinnej podkreślane jest także wzajemne ubogacanie się wszystkich członów rodziny - bo w tak nawiązanym dialogu katechetycznym każdy bierze i daje. Istota przygotowania na wielki Dzień Jezusa w życiu Waszego dziecka, zwiazana jest z pogłebieniem jego wiary, uczeniem miłości Boga i bliźniego, i kształtowaniem ewangelicznej postawy w życiu. Sprawy zewnętrzne, choć ważne, są jadnak na drugim miejscu.  

 


  

 

 

Copyright © 2016-2024 Parafia pw. Św. Henryka we Wrocławiu. All Rights Reserved. Powered by Perucki.pl