baner strona glowna

pogrzebOstatnia Pascha chrześcijanina

 

Chrześcijański sens śmierci ukazuje się w świetle Misterium Paschalnego Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, w którym złożyliśmy naszą jedyną nadzieję. Chrześcijanin, który umiera w Chrystusie Jezusie, „opuszcza to ciało i staje w obliczu Pana”. (KKK 1681) 

 

 BARDZO PROSIMY USTALAĆ WCZEŚNIEJ TERMIN POGRZEBU W KANCELARII

 

Liturgia pogrzebu ma ścisły związek z przeżyciami wiernych.

Jej celem jest nie tylko modlitwa za zmarłego,

lecz także obudzenie wiary i nadziei członków jego rodziny i uczestników pogrzebu.

W sprawie pogrzebu kierujemy się do Kancelarii Parafialnej, by powiadomić duszpasterzy.

„Rodzina powinna dołożyć wszelkich starań o to, aby chory pojednał się z Bogiem przed śmiercią - nie odkładać przyjęcia sakramentu chorych na ostatnią chwilę, bo jest to sakrament dla żyjących, który umacnia w cierpieniu i toruje drogę do nieba.”

Dokumenty potrzebne przy załatwianiu formalności związanych z pogrzebem katolickim:

1. Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego

2. Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).

  • Najlepszym darem dla zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy św. z przyjęciem Komunii świętej.
  • Godny pochwały jest piękny zwyczaj zamawiania Mszy św. za osobę zmarłą zamiast kwiatów czy wieńców pogrzebowych. Dzięki naszej modlitwie nasi bliscy zmarli dostępują radości nieba.
  • Katechizm Kościoła Katolickiego uczy nas, że: „w śmierci, będącej rozdzieleniem duszy i ciała, ciało człowieka ulega zniszczeniu, podczas gdy jego dusza idzie na spotkanie z Bogiem”. Oznacza to, że śmierć nie jest absolutnym końcem ludzkiego życia. Może być traktowana najwyżej jako kres jednego z jego etapów, na podobieństwo narodzin człowieka, będących zakończeniem życia płodowego, a zarazem – początkiem istnienia poza łonem matki. Raz zaistniałe życie człowieka nigdy nie zostanie unicestwione, chociaż podlega różnym przemianom.
  • Jest o tym mocno przekonany Kościół, który modli się: „albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie”(Prefacja o zmarłych).
  • Z tak silną wiarą winniśmy przeżywać każdy chrześcijański pogrzeb, osoby nam bliskiej czy znanej.

„Modlitwa za zmarłych to rzecz święta i zbawienna.”

(por. 2Mch 12,43-45)

 

Warto przeczytać:

www.spowiedz.katolik.pl

Copyright © 2016-2024 Parafia pw. Św. Henryka we Wrocławiu. All Rights Reserved. Powered by Perucki.pl